Наша КНОПКА

 

Кнопка <br>"Бородянський ПОРТАЛ"

 

 

Меню користувача

Будьте співавтором сайту! Можливо Ваші матеріали стануть корисними для мешканців та гостей Бородянського району.
Яндекс.Метрика

Рейтинг@Mail.ruРЕКЛАМА

ЗА ВІКНОМ ...

Офіційні посилання

Prosecutor

 

Понеділок, 19 вересня 2011 00:21

ОСТЕРІГАЙТЕСЬ УКУСІВ КЛІЩІВ !

Автор
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

ОСТЕРІГАЙТЕСЬ УКУСІВ КЛІЩІВ !

 

 

З початком весни в лісах і парках активізувалися кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Хоча за вікном вже осінь загроза від кліщів ще актуальна. Незабаром початок грибного сезону, а також останні теплі дні манать відпочити  на природі, але не слід забувати про небезпеку, яку приховує спілкування з природою – кліщі! Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.

Хвороба Лайма характеризується сезонністю, переважно вона трапляється у травні-вересні, в спекотну й суху погоду, коли в мішаних лісах, парках  з'являється багато кліщів.

Інкубаційний період триває від 3 до 53 днів. За деякий час після укусу кліща, в середньому за тиждень, виникає невелика червона пляма, яка відносно швидко (до 0,5 см на добу) поширюється. Її центральна частина набуває блідого забарвлення. У цей час можливі гарячка, озноб, головний біль, біль у м'язах, катаральні явища, розлади травлення, безжовтяничний гепатит, збільшення селезінки, кон'юнктивіт.

За відстності лікування через кілька тижнів або місяців хвороба переходить у ІІ стадію, коли в процес втягуються нервова і серцево-судинна системи.

Третя стадія хвороби характеризується розвитком артриту. Це може статися, вже починаючи навіть з 6-го тижня захворювання. Артрит розвивається у 50-60% хворих. Типовим є ураження одного або двох великих суглобів, частіше колінних, гомілково-стопних, ліктьових, плечових, рідше - кистей, стоп. Ділянка уражених суглобів набрякає, болить, проте почервоніння немає.

Хвороба може перебігати у вигляді лімфоцитоми (доброякісної пухлини шкіри), запалення оболонок спинного мозку, а також запалення судинних оболонок очного яблука та рогівки. Хвороба може поєднуватися з вірусними запаленнями головного мозку.

Діагноз хвороби Лайма ставлять лише лікарі двох спеціальностей: інфекціоністи та дерматовенерологи.

В Україні у 2009 році зареєстровано 979 випадків захворювання на хворобу Лайма. Випадків захворювань на іксодовий кліщовий бореліоз (хворобу Лайма) серед населення нашого району не виявлено. Але, починаючи з 2002 року, реєструються поодинокі випадки захворювань на хворобу Лайма серед жителів м.Київ, які відпочивали на присадибних ділянках в Бородянському районі. Тому в районі нараховується 11 ензоотичних територій, а саме:
- с. Блиставиця з 2002 року; зареєстровано 1 випадок;
- с.с. Клавдієве, Мирча, Микуличі з 2003 року. В кожному з них зареєстровано по 1-му випадку;
- с. Бабинці з 2005 року – зареєстровано 1 випадок; з 2009 року – також зареєстровано 1 випадок;
- с.с. Озірщина, Великих Ліс із 2007 року; зареєстровано по 1 випадку в кожному з них;
- с.с.Загальці, Пилиповичі з 2008 року; зареєстровано по 1 випадку в кожному з них;
- с. Бородянка з 2009 року; зареєстровано 1 випадок;
- с. Нова Буда з 2009 року; зареєстровано 1 випадок.

В 2011 році уже зареєстровано 10 випадків захворювань на хворобу Лайма: 8 серед жителів м. Київ та 2 серед жителів нашого району. Захворювання реєструвались в різних населених пунктах району. Жителі нашого району:
- 1 працював водієм пожарної машини на пожарі в лісі між с.Вабля та с. Загальці. Вдома зняв із себе 8 кліщів, одного із них зняв не повністю (головка залишилась в тілі).В лікувальний заклад не звернувся. Через деякий час на цьому місці посвилась кільцева еритема, піднялась температура тіла. Тільки після цього хворий звернувся за медичною допомогою, був госпіталізований, лабораторно обстежений і пролікований.
- 2 молода дівчина була на пікніку в лісі, де до неї присмоктався кліщ. Зняла вона його вдома через декілька днів. На місці укусу появилась кільцева еритема, але за медичною допомогою вана вчасно не звернулась. Звернулась уже із скаргами на ускладнення після хвороби Лайма, які лікувати значно складніше, ніж саме захворювання.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, рвоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає  прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не  лише під час кровососання кліща, але також, якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей реєструються майже щорічно в АР Крим та Волинській області. За останні 5 років випадки захворювання реєструються щорічно. У 2009 році таких випадків було зареєстровано 9. В нашому районі захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт не реєструвались. У разі виїзду до вказаних регіонів на тривалий час слід пройти курс щеплень проти кліщового вірусного енцефаліту не менше, ніж за 14 днів до виїзду. Для термінової профілактики та лікування призначається імуноглобулін проти кліщового енцефаліту. Препарат слід вводити в найбільш ранні терміни з моменту можливого зараження – не пізніше 4-х діб після укусу кліща.

Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні. Випадки захворювання на марсельську гарячку в Україні реєструються на території АР Крим та у Севастополі.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?
-    Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.
-    Під час мандрівок у місцевостях, де є кліщі, рекомендується триматися середини стежки, надягати довгі штани, заправляючи їх у шкарпетки, сорочку з довгими рукавами, капелюх, носити закрите взуття.
-    Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.
-    Місце для привалу на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
-    Після мандрівок у лісі слід перевірити, чи немає кліщів на одязі, волосистих частинах тіла, а також на шкірі собак, які супроводжували людей у мандрівках.
-    Повернувшись додому, відразу зніміть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.
-    Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?
-    Якщо Ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, але не роздавіть кліща.
-    Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.
-    Після видалення кліща помістіть його в баночку з кришкою, а руки ретельно вимийте з милом.
-  Не поспішайте знищувати видаленого кліща! Цього кліща доцільніше буде дослідити на ознаки зараженості бореліями. Якщо хвороба ніяк себе не проявить незабаром після укусу кліща, то знання про можливе зараження може знадобитися вам через деякий час (через декілька тижнів або місяців), коли з’являться ознаки захворювання – ураження нервової системи, суглобів, серця чи інших органів. Слід звернутися до лікаря і пройти цілеспрямоване обстеження для виявлення борелій. Це дозволить лікарю вчасно поставити вам правильний діагноз. Треба пам’ятати, що захворювання вперше може проявитися навіть через деякий час після укусу кліща, нагадайте про це вашому лікарю.
-  Якщо кліщ видалений зі шкіри не пізніше, як через добу після укусу, то      хвороба Лайма може й не розвинутись.
-    Протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря!
-    Лікування повинно проводитися обов’язково під контролем медпрацівника. Це дасть можливість вчасно виявити перехід хвороби в хронічну форму або вирішити питання про необхідність додаткового лікування.
-    Вибирати антибіотик для лікування хвороби повинен тільки лікар, так, як слід враховувати тяжкість, тривалість, форму захворювання та ряд інших характеристик хвороби, які хворий не в змозі самостійно визначити

Профілактичні дії подібні при всіх кліщових інфекціях. Найбільше значення мають попередження нападів іксодових кліщів і їх швидке видалення у випадку присмоктування до шкіри.


Завідувач відділу, лікар-епідеміолог
ДЗ «Бородянська рай СЕС» МОЗ                                                М.І.Івахненко

Прочитано 2849 разів

Схожі матеріали (за тегом)

Також в цій категорії: ЩО ТАКЕ ЛЕПТОСПІРОЗ? »
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
© 2011-2022 Бородянський ПОРТАЛ