Наша КНОПКА

 

Кнопка <br>"Бородянський ПОРТАЛ"

 

 

Меню користувача

Будьте співавтором сайту! Можливо Ваші матеріали стануть корисними для мешканців та гостей Бородянського району.
Яндекс.Метрика

Рейтинг@Mail.ruРЕКЛАМА

ЗА ВІКНОМ ...

Офіційні посилання

Prosecutor

 

Вівторок, 31 березня 2015 10:35

НЕБЕЗПЕЧНА ХВОРОБА!

Автор
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Щорічно в лікувальні заклади нашого району звертуються більше 100-150 осіб, які постраждали від покусів чи подряпин тваринами. Серед них виявляються  покусані чи подряпані тваринами хворими на сказ. Так декілька років тому жителька одного із населених пунктів нашого району підібрала за межами району хворе кошеня, привезла його додому. За допомогою до ветеринарних спеціалістів не звернулась, лікувала своїми методами. Тваринка загинула, покусавши хазяйку. При лабораторному дослідженні у кошеняти виявлено сказ. Лише запобіжні лікувальні щеплення усіх членів даної родини та собак і кішок, які проживали як в будинкові, так і на території подвір'я, врятували їм життя. Через рік після цього в іншому населеному пункті району пізно ввечері кіт, розбивши вікно заскочив до будівлі, скрізь бігав. Дві жінки вбили його, а при цьому кіт їх покусав.  При лабораторному дослідженні у нього виявлено сказ. І знову ж таки лише запобіжні лікувальні щеплення усіх членів даної родини, включаючи немовля, та собак і кішок, які проживали  в будинкові,  врятували їм життя.

В цьому ж році водій одного із маршрутних таксі підібрав кошеня і, не дивлячись на те, що воно було занадто агресивним, забрав його до маршрутки і возив із собою. Пасажири цікавились ним, а одна із них забрала його додому. Вдома, коли вона купала кошеня, воно її покусало. Жінка визвала приватного ветеринарного лікаря, який призначив лікування від глистів, але кошеня загинуло. І знову ж при лабораторному дослідженні у нього виявлено сказ. Постаждала  вчасно звернулась за медичною допомогою, їй призначено запобіжні лікувальні щеплення, які вона добросовісно приймає. Щепленням підлягають також водій маршрутного таксі та приватний ветеринарний лікар.

Що ж таке сказ?

Сказ (скажениця, водобоязнь) – гостре інфекційне  захворювання  нервової системи теплокровних тварин та людини.  Сказ упродовж тисячоліть залишається невиліковним і смертельним захворюванням. Хвороба реєструється на всіх континентах і в більшості країн світу. Збудник захворювання - вірус, який вибірково вражає нервову систему. Розмножується і накопичується у головному мозку, слинних, наднирникових, сльозових залозах. Виділяється збудник  тільки зі слиною хворої тварини. Джерелом збудника в довкіллі є дикі тварини, головним чином сімейства собачих – вовки, лисиці, шакали, а також кажани. В останні роки зростає роль домашніх (коти, собаки) та сільськогосподарських і  безпритульних  тварин.  Досить стійкі до вірусу сказу птахи. Найчастіше людина заражається при укусі хворою твариною, однак при попаданні слини скаженої тварини на подряпини чи слизові оболонки очей, рота, носа також виникає зараження людини. Зі слиною вірус проникає в рану, потім по периферійних нервах досягає центральної нервової системи. Також можливе зараження при зніманні шкури з хворих на сказ тварин. Найбільш небезпечними є укуси в голову, обличчя, шию, верхні кінцівки. Коли рана кровоточить, то кров не слід зупиняти відразу: з нею може бути видалений небезпечний вірус.  Період від зараження до перших проявів хвороби  триває від 10 днів до 1 року, зазвичай 3-6 тижнів, і залежить від розміру травми, дози збудника, місця укусу (чим ближче до голови, тим коротший цей термін), від захищеності одягом та інших факторів. Слід пам’ятати, що у слині тварини вірус сказу з’являється за 8-10 днів до розвитку ознак захворювання і виділяється з нею до загибелі тварини. Отже і здорова на вигляд тварина може бути небезпечною.

Тварину, що покусала людину, не забивають. Її ізолюють (тримають на прив’язі чи в ізольованому приміщенні) протягом 10-ти днів і встановлюють ветеринарний нагляд.

Хвороба у тварин може протікати в буйній, або тихій формах. Буйна форма особливо характерна для котів та собак. Початок захворювання у тварин частіше супроводжується різкою зміною поведінки, схильністю до нападу. Дуже часто розвивається парез м’язів глотки – тварина витягує шию, з труднощами п’є воду, хрипло гавкає. В подальшому неспокій та збудження посилюються, тварина хватає повітря, ніби ловить мух. У неї відвісає нижня щелепа, з’являється слиновиділення. Після цього тварина гине внаслідок паралічів м’язів. У хворих тварин іноді трапляється тиха форма - без різних явищ стресів;  при швидкому розвитку паралічів, тварина гине за 3 – 4 дні після початку хвороби.

У людини захворювання розпочинається з болю по ходу нервів у місці укусу, тошнотою, блюванням. Хворі втрачають сон, скаржаться на слабкість, серцебиття, почуття страху. Вони збуджені, починають уникати людей. Через 2-3 дні підвищується температура. Не дивлячись на спрагу, людина не в змозі випити води, виникає напад водобоязні: починається болісне скорочення м’язів, хворого охоплюють судоми. Смерть наступає у більшості випадків на 4-5 добу від початку захворювання. Хвора людина епідеміологічної небезпеки для оточуючих  не становить.

Сказ є інфекцією, при якій, як правило, точно відомо момент зараження (укус, ослинення),  що дає можливість відразу ж призначити специфічне лікування, основане на виробленні імунітету (застосування вакцини, антирабічного імуноглобуліну).

Профілактичні заходи базуються на ліквідації сказу серед тварин шляхом:

- регулювання чисельності диких тварин – резервуару інфекції в природі;

- при виявленні бродячих собак чи котів не провокувати їх до покусів, а терміново повідомити в житлово – комунальну службу , або сільську чи селищну раду;

- відловлення та ізоляції безпритульних собак і котів;

- щеплення м’ясоїдних диких тварин, собак;

- дотримання правил утримування службових і домашніх собак (реєстрація, тримання на прив’язі або в закритих подвір’ях, щеплення їх проти сказу ), перевезення та вигулювання лише в намордниках та на коротких повідках.

При укусах, подряпинах, ослиненні людини твариною  необхідно:

- промити рану великою кількістю води з милом, провести обробку країв рани 5% настоянкою йоду, 70% спиртом з накладанням стерильної пов’язки;

- негайно звернутися до лікувального закладу;

- отримати повний курс щеплень проти сказу, якщо їх призначив лікар та не допускати порушень термінів проведення їх; 

-при зміні поведінки домашніх тварин потрібно інформувати установи ветеринарної медицини.

 

 

Лікар – епідеміолог Ірпінського міжрайон-

ного відділу лабораторних досліджень

ДУ «Київський ОЛЦ ДСЕСУ»                                 М.І.Івахненко

 

Прочитано 1743 разів
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
© 2011-2022 Бородянський ПОРТАЛ