Наша КНОПКА

 

Кнопка <br>"Бородянський ПОРТАЛ"

 

 

Меню користувача

Будьте співавтором сайту! Можливо Ваші матеріали стануть корисними для мешканців та гостей Бородянського району.
Яндекс.Метрика

Рейтинг@Mail.ruРЕКЛАМА

ЗА ВІКНОМ ...

Офіційні посилання

Prosecutor

 

Вівторок, 31 березня 2015 10:46

Поліомієліт

Автор
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я епідемічна ситуація щодо поліомієліту в світі є неблагополучною.
З початку року станом на травень у світі зареєстровано 74 випадки поліомієліту в Пакистані, Афганістані, Нігерії, Сирії, Іраку, Камеруні, Сомалі, Екваторіальній Гвінеї.
У минулому році з стічних вод на території Ізраїлю виділено понад 100 штамів «дикого» вірусу поліомієліту 1 типу та продовжують виявляти їх у поточному році. Це свідчить про розширення географічної зони циркуляції вірусу поліомієліту та можливість подальшого розповсюдження поліовірусу на території інших країн, у тому числі вільних від поліомієліту.
З метою вжиття заходів щодо попередження ускладнень епідемічної ситуації з поліомієліту на території України Міністерством охорони здоров’я видано наказ від 12.09.2013 № 798 «Про запобігання поширення дикого поліовірусу 1 типу в країні». На виконання цього наказу в області посилено епідеміологічний нагляд за гострими в’ялими паралічами, Державною установою «Київський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» проводиться вірусологічний моніторинг циркуляції енетровірусів, у тому числі вірусів полімієліту. З цією метою досліджуються проби стічних вод, питної води з джерел водопостачання та води рекреаційних зон, матеріал від хворих (серозні менінгіти, гострі кишкові інфекційні хвороби, гострі респіраторні вірусні інфекції) та від здорових осіб (діти закритих колективів). Згідно результатів досліджень «дикий» поліовірус на території області не виявлявся. 
У червні 2002 року Україна у складі Європейського регіону отримала статус території, вільної від поліомієліту. 12 червня 2014 року затверджено План заходів щодо підтримки Україною статусу країни, вільної від поліомієліту в Київській області.

Що представляє собою поліомієліт?

Поліомієліт – небезпечне гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, яке виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту, самий небезпечний з них – «дикий» поліовірус 1 типу, який сприяє розвитку гострого паралітичного поліомієліту. Клінічні прояви поліомієліту різноманітні (поліморфні). У понад 90 % інфікованих осіб інфекція протікає безсимптомно, у 4-8 % захворювання перебігає в абортивній формі без рухових порушень. Абортивна форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції або гострої кишкової інфекції, в 1 % хворих розвивається серозний менінгіт. Лише у 1-10 з кожних 1000 сприйнятливих до захворювання осіб (0,1%-1,0 %) розвивається паралітична форма хвороби з ураженням мотонейронів клітин переднього рогу спинного мозку з наступним стійким випадінням їх функцій, розвитком незворотніх паралічів і парезів (зазвичай ніг або рук). 5-10 % із числа таких паралізованих помирають у результаті паралічу дихальної мускулатури. Зазвичай захворювання починається з симптомів загально-інфекційного синдрому: високої температури, головного болю, болю у горлі, нежиті, тошноти, блювоти і проносу, напруження м’язів шиї і болі у кінцівках. Розвиток гострих в’ялих паралічів виникає від декількох годин до 1-5 днів. Частіше страждають проксимальні відділи кінцівок, парези і паралічі мають асиметричне «мозаїчне» розташування, спостерігається знижений тонус м’язів, ураження м’язів ніг, рук, тулуба, відмічається зміна постави, знижені сухожильні рефлекси, чутливість збережена, швидко розвивається атрофія м’язів.

Як можна заразитися вірусом поліомієліту?

Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний (вірус потрапляє в організм через рот і розмножується у кишківнику). Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, носові хустинки, одяг, постільну білизну, інфіковану воду та їжу, а також може передаватися переносниками – мухами. Слід пам’ятати, що вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі – до 3-4 місяців у воді, до 6 місяців – з фекаліями у ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення.

Як довго є заразним хворий на поліомієліт?

З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому, перед паралітичному періоді, з випорожненнями – більш тривалий час. Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається у перші два тижні захворювання, але може продовжуватися до 4-6 тижнів від початку захворювання.

Як уберегтися від зараження на поліомієліт?

Найбільший ризик зараження мають діти віком до 5 років, які не щеплені проти цієї інфекції. З метою профілактики захворювання дітям необхідно робити профілактичні щеплення, які входять до Національного календаря щеплень. Календарем передбачена вакцинація дітей проти поліомієліту у віці 3 місяці, 4 місяці, 5 місяців, з наступною ревакцинацію у віці 18 місяців, 6 років та 14 років. Батькам дітей, які не вакциновані проти поліомієліту, не рекомендується брати їх із собою у подорож до країн – ендемічних по поліомієліту, зокрема до Ізраїлю та Єгипту. Враховуючи проведення в цих країнах масової імунізації, крім небезпеки заразитися «диким» поліовірусом, такі діти можуть заразитися і вакцин-асоційованим, при контакті з щепленими дітьми. Велике значення у попередженні поліомієліту відіграє дотримання правил особистої гігієни. Слід частіше мити руки з милом. Вживати тільки кип’ячену або спеціальну воду для пиття (бутильовану). Овочі і фрукти перед вживанням необхідно ретельно мити під проточною водою і ополіскувати кип’яченою або бутильованою водою. У подорожах по інших країнах необхідно приймати їжу тільки у визначених пунктах харчування, де використовуються продукти гарантованої якості промислового виробництва. Пити лише бутильовану або кип’ячену воду, а напої і соки – промислового виробництва. Не можна купувати лід для охолодження напоїв і продукти у продавців вуличної торгівлі, вживати страви традиційної національної кухні, продукти з простроченим терміном зберігання, які не пройшли гарантовану технологічну обробку.

Купатися туристам дозволяється лише у басейнах і спеціальних водоймах. 

Що повинні знати батьки, щоб попередити зараження дитини на поліомієліт?

Обов’язково дотримуватися графіку профілактичних щеплень;
Уникати контакту з особами, що перебували в країнах – ендемічних по поліомієліту та відвідування країн – ендемічних по поліомієліту;Навчити дітей мити руки з милом; Провітрювати приміщення декілька разів на день; Проводити вологе прибирання оселі; Пити тільки кип’ячену або бутильовану воду, добре вимиті овочі та фрукти.

Що робити батькам, якщо дитина захворіла на поліомієліт?

При появі перших ознак захворювання (підйом температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно звернутись до лікаря. Хворого необхідно госпіталізувати до дитячої інфекційної лікарні або інфекційного відділення, виділити йому окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни. У приміщеннях, в яких перебувала хвора дитина, необхідно провести вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів. 

При яких ознаках захворювання у дитини необхідно негайно звернутися за медичною допомогою?

· підвищення температури тіла;
· головний біль;
· біль у горлі;
· нежить;
· диспепсичні розлади – блювота і проноси;
· біль в кінцівках;
· неможливість стати на ніжки;
· підвищена пітливість.

 

 

Лікар-епідеміолог Ірпінського міжрайонного

відділу лабораторних досліджень

ДУ «Київський ОЛЦ ДСЕСУ»                                                        М.І.Івахненко

 

Прочитано 1584 разів
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
© 2011-2022 Бородянський ПОРТАЛ