Наша КНОПКА

 

Кнопка <br>"Бородянський ПОРТАЛ"

 

 

Меню користувача

Будьте співавтором сайту! Можливо Ваші матеріали стануть корисними для мешканців та гостей Бородянського району.
Яндекс.Метрика

Рейтинг@Mail.ruРЕКЛАМА

ЗА ВІКНОМ ...

Офіційні посилання

Prosecutor

 

Вівторок, 31 березня 2015 10:00

Вакцинопрофілактика (імунопрофілактика)

Автор
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Основний напрямок профілактичної медицини – вакцинопрофілактика (імунопрофілактика)

Що таке вакцинопрофілактика?  Вакцинопрофілактика – це профілактика інфекційних захворювань, яка проводиться шляхом введення вакцин.  Вакцинація є найефективнішим засобом профілактики захворювань.  Саме з щепленнями пов’язані великі успіхи, досягнуті в боротьбі з інфекційними хворобами, і на них будуються перспективи ліквідацію деяких небезпечних інфекцій.Тільки завдяки проведенню вакцинації в 1980 р. вдалося ліквідувати на земній кулі натуральну віспу, яка забирала мільйони життів.  У 2000 р. Україна в складі Європи оголошена країною, вільною від поліомієліту.  Всесвітня організація охорони здоров’я поставила завдання до 2010 р. ліквідувати кір в країнах Європи, в т.ч. і в Україні.

 Які інфекційні хвороби можна попередити за допомогою вакцинації?

Слід зазначити, що практично щороку збільшується кількість інфекцій, проти яких застосовується вакцинація.  На сьогодні в Україні за допомогою вакцинації проводиться профілактика дифтерії, правця, туберкульозу, поліомієліту, кашлюку, краснухи, вірусного гепатиту В, кору, грипу, гемофільної інфекції.  Причому вакцинація проти краснухи та вірусного гепатиту В введена в так званий «календар щеплень» тільки з 2000 р., гемофільної інфекції в 2006 р.

Чи можлива реакція або яке-небудь ускладнення після проведення щеплення?

Якщо говорити про реакцію на щеплення, то слід сказати, що реакція організму після проведення вакцинації – це природній процес після щеплення.  Якщо реакція нормальна (тобто незначне підвищення температури тіла, легке почервоніння в місці уколу, загальне легке нездужання), цей процес триває незначний час (від декількох годин до 2 діб) і сам по собі проходить.

Разом з тим, зустрічаються і сильні реакції організму, в деяких випадках вимагають і медичного втручання.  Практично завжди вони пов’язані з неправильною підготовкою дитини до проведення щеплення, без урахування низки факторів, якими не можна нехтувати.

Так, не можна щепити дитину, якщо вона знаходиться в стадії афебрільних (тобто без підвищення температури) різних захворювань – наприклад, у дитини кашель, нежить, але температури немає.  Не можна прищеплювати відразу ж після зникнення клінічних симптомів алергічної реакції на харчові, лікарські або будь-які інші алергени.

У разі якщо дитина страждає хронічними соматичними (тобто не інфекційними) захворюваннями, то перед щепленням вона повинна пройти цілий курс підготовки, аж до вакцинації в умовах стаціонару.

Велике значення мають правильна техніка проведення щеплень і дотримання належних санітарно-протиепідемічних умов при цьому. Тобто  при правильному відборі та правильній підготовці дитини до щеплення сильних реакцій і, тим більше, ускладнень можна уникнути.

Разом з тим, необхідно відзначити, що протипоказання до проведення щеплення повинні бути обґрунтовані.  Крім того, в даний час можна щепити при відповідній підготовці або в умовах стаціонару навіть таку дитину, у якої раніше були стійкі протипоказання.  Тобто всі зусилля і медиків і батьків повинні бути спрямовані на те, щоб все-таки щепити дитину, так як не щеплені діти мають 100% вірогідність захворіти тим інфекційним захворюванням, проти якого не отримали повний курс вакцинації, з подальшими можливими дуже сумними наслідками аж до інвалідизації  і летального результату.

До речі, в 90-ті роки мала місце дуже широка популяризація шкоди від проведених щеплень, яка не тільки не мала підстав для цього, але й позначилась на епідемічному благополуччі.

Масові відмови від щеплень і необґрунтоване розширення протипоказів призвели до спалаху дифтерії, яка в меншій мірі, але ще і зараз триває, забираючи життя людей або роблячи їх інвалідами.

У цей же період значно збільшилася захворюваність на кір, епідпаротит, в деяких областях України стали реєструватися випадки поліомієліту, які в 100% випадків робили дітей інвалідами, якщо вони взагалі виживали.  Все це зайвий раз підтвердило вирішальну роль щеплень у боротьбі із вказаними інфекційними хворобами.

З 2000р. введені в «календар щеплень» нові щеплення – проти вірусного гепатиту В і краснухи, з 2006р.  – проти гемофільної інфекції.  З чим це пов’язано і наскільки і ці щеплення потрібні ?

Що стосується щеплень проти вірусного гепатиту В, то це пов’язано, в першу чергу, з тяжкими наслідками, які можуть бути у перехворілих на вірусний гепатит В, особливо дітей – це хронізация захворювання і розвиток цирозу печінки, раку печінки і т.д. Існуюча система профілактичних заходів щодо вірусного гепатиту В та інших парентеральних гепатитів (які передаються через кров або її препарати) не дозволяла абсолютно захистити людину від цієї інфекції.

Єдиним засобом захисту від вірусного гепатиту В може бути і є лише вакцинація.  І тільки завдяки розширеної програми імунізації, прийнятою Всесвітньою організацією охорони здоров’я, стало можливим з 2000 р. застосовувати вакцину проти вірусного гепатиту В і в Україні.

Те ж саме можна сказати і щодо гемофільної інфекції, яка проявляється у вигляді важких пневмоній, менінгітів і ряду інших захворювань, що призводять до інвалідизації дітей, а в ряді випадків – летального результату.

У відношенні краснухи необхідно сказати, що найбільш небезпечно це захворювання для вагітних жінок, особливо в період I триместру вагітності, тому що веде за собою розвиток вад  у плода.  Саме тому особливу увагу при проведенні вакцинопрофілактики краснухи приділяється дівчаткам.  До 2000 року в Україні не було вакцини проти краснухи – знову ж таки, єдиним ефективним методом профілактики цього захворювання, – тому в той період вакцинація не проводилась.  Зараз ми маємо вакцину, і, відповідно, маємо можливість не тільки запобігти саме захворюванню, а й важким наслідкам для майбутніх дітей.

Чи є вакцинація 100% захистом від захворювань? Ефективність вакцинації (тобто ступінь захисту від захворювання) при різних щепленнях  різна.  Вона залежить і від виду прищепного матеріалу, і від технології його виготовлення, і від правильності проведення вакцинального курсу, і від сприйнятливості самого організму і ряду інших чинників.

Слід сказати в цьому плані найголовніше – при правильному проведенні щеплень шляхом вакцинації можна або взагалі уникнути захворювання, що відзначається практично у всіх правильно щеплених осіб, або ж перенести цю інфекцію в легкій або стертою формі, без наслідків для організму і яких-небудь ускладнень.

Виняток становлять лише особи так званої рефрактерної групи, організм яких в силу вроджених особливостей не в змозі виробити імунітет на щеплення.  За літературними даними кількість такого населення в різних регіонах коливається від 10% до 17%.  Разом з тим, при високому охопленні щепленнями решти, сприйнятливого до вакцинації населення різко знижується циркуляція збудника інфекції серед населення, що в якоюсь-то мірою  може сприяти уникнути захворювання  і  у  осіб  рефрактерної  групи.

Які заходи вживаються нашою державою у відношенні вакцинопрофілактики?  Так, усі вакцини згідно Календаря щеплень закуповуються на державному рівні і безкоштовно надаються в усі регіони України. Нажаль, кризові явища в економіці України, не дозволили виконати 100% план щеплень  по Бородянському району в 2014 р. в зв’язку з недоотриманням вакцин.

З метою зниження травматичності у дитини (тобто проведення одномоментно кількох уколів) стали використовуватися комбіновані вакцини проти кору, паротиту, краснухи; дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту; дифтерії, правця, кашлюку, вірусного гепатиту В, незважаючи на значну дорожнечу таких  вакцин.  Крім цього, проводиться ряд інших заходів, спрямованих на поліпшення та вдосконалення вакцинопрофілактики як самого надійного методу боротьби з інфекційними хворобами.

 

 

Лікар-епідеміолог Ірпінського міжрайонного

відділу лабораторних досліджень

ДУ «Київський ОЛЦ ДСЕСУ»                                                             М.І.Івахненко

Прочитано 4854 разів
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
© 2011-2022 Бородянський ПОРТАЛ